Informacje
Skręcenie stawu skokowego to jedna z najczęściej występujących urazów kończyny dolnej. Dochodzi do niego po znacznym przekroczeniu akceptowalnego zakresu ruchu, który ciało zna i w którym czuje się bezpiecznie. Taka sytuacja prowadzi zwykle do uszkodzenia torebki stawowej i więzadeł okolicy stawu skokowego. Dotyczy zarówno sportowców jak i generalnej populacji zaskakując przy najprostszych czynnościach życia codziennego.
W większości przypadków leczenie odbywa się bez ingerencji chirurgicznej, a nawet bez konieczności unieruchomienia stopy natomiast problemem jest duży odsetek nawracających urazów dotyczących zarówno tej samej jak i kontrlateralnej kończyny.
Głównym powodem takiej sytuacji jest niepełna rehabilitacja. Co znaczy „niepełna”? Taka, która nie uwzględnia wszystkich aspektów odbudowy sprawności uszkodzonego obszaru - od regeneracji tkanek, przez powrót do zdrowych i silnych zakresów ruchu aż po odbudowę propriocepcji bez nadmiernego udziału wzroku podczas decyzji ruchowych oraz - co bardzo ważne - umiejętność znoszenia obciążeń i sił zewnętrznych, zarówno absorbowania energii jak i jej oddawania.
W procesie rehabilitacji musimy zadbać o to, aby więzadła odzyskały swoją funkcję - umiały ponownie chronić staw, przenosić obciążenia, przekazywać informacje na temat położenia stawu - zarówno jeśli chodzi o zakres ruchu jak i położenie w przestrzeni. Zaniedbanie któregoś z aspektów odbudowy sprawności i poszczególnych etapów rehabilitacji skutkuje ponownymi urazami tego samego obszaru.
Urazy stawu skokowego są również częstym problemem młodych sportowców, w szczególności zawodników gier zespołowych gdzie nieprzewidywalność i chaos gry są na porządku dziennym. Nie zawsze układ nerwowy jest gotowy na taką ilość różnorodnych bodźców - dlatego często dochodzi do kontuzji.
Co możemy zrobić aby temu zapobiegać?
Jest wiele ćwiczeń, które w ramach prewencji wzmacniają ciało nietypowych zakresach ruchu, uczą jak radzić sobie bez kontroli wzrokowej oraz budują balans mięśniowy kluczowych grup otaczających staw skokowy i odpowiedzialnych za jego wszystkie funkcje.
Prewencja to bardzo ważny element przygotowania motorycznego zarówno młodych jak i dorosłych zawodników. Kluczem jest wiedzieć kiedy wykorzystać dane ćwiczenie i w jakiej kolejności je wdrażać.
Po udziale w szkoleniu będziesz potrafił:
Dla kogo jest to szkolenie:
Informacje zawarte w kursie opierają się na najnowszych doniesieniach naukowych i praktyce najlepszych specjalistów.
Nasze szkolenie to głównie praktyka, więc przygotuj się na dużą dawkę ćwiczeń i niestandardowych rozwiązań!
już dziś poznaj
Monika jest trenerem przygotowania motorycznego, trenerem medycznym, trenerem CrossFit lvl1, absolwentką szkoleń z zakresu treningu siłowego, gimnastycznego, mobility, pilates i wielu innych. Na codzień prowadzi box RX Fitness. Monika współpracuje również z piłkarzami i bramkarzami pierwszej drużyny Zagłębie Lubin oraz Akademii Zagłębie Lubin w zakresie pracy nad mobilnością jako prewencją urazów. Jest autorką szkolenia Mobility Work oraz zwolenniczką treningu prowadzącego do lepszej sprawności bliskiej pierwotnym zdolnościom ruchowym. Zarówno treningowo jak i życiowo jest wyznawczynią zasady - wszystko co robisz, rób z radością - zabawa to najefektywniejszy rodzaj pracy :)
Prewencja to bardzo ważny element przygotowania motorycznego zarówno młodych jak i dorosłych zawodników. Kluczem jest wiedzieć kiedy wykorzystać dane ćwiczenie i w jakiej kolejności je wdrażać. Przez 8h szkolenia zgłębisz nie tylko wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim praktyczną na bazie zaprezentowanych ćwiczeń i konkretnych działań.
Stoi między innymi za sukcesami Adama Kszczota, z którym współpracuje obecnie. Od 2012 roku czynny w zawodzie rehabilitanta. Związany między innymi z poznańską Rehasport Clinic. Od 2017 roku oficjalny rehabilitant kadry Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Specjalizuje się w tematyce prewencji urazów w sporcie i technik rozwijających motorykę u biegaczy...
Informacje zawarte w kursie opierają się na najnowszych doniesieniach naukowych i praktyce najlepszych specjalistów. Nasze szkolenie to głównie praktyka, więc przygotuj się na dużą dawkę ćwiczeń i niestandardowych rozwiązań!
Unikalny
Anatomia palpacyjna
Badanie fizjoterapeutyczne - Wywiad, Badanie funkcjonalne, Postawa ciała, Analiza chodu, Testy funkcjonalne
Staw skokowy - Rodzaje skręceń, Epidemiologia, Patomechanika, Diagnostyka, Leczenie fizjoterapeutyczne obejmujące: techniki tejpowania (sztywne i kinesiologytape), najskuteczniejsze techniki powięziowe, zmniejszające lub redukujące dolegliwości bólowe, techniki mobilizacyjne i manipulacyjne stawów, techniki przeciwobrzękowe, odpowiednie techniki autoterapii
Protokoły postępowania zachowawczego i pooperacyjnego
Podstawy anatomii stawu skokowego
Biomechanika ruchu stopy w trakcie chodu
Rodzaje i Trzystopniowa skala skręcenia stawu skokowego
Pierwsza pomoc w przypadku skręcenia
Współpraca systemów - propriocepcji, wzrokowego i przedsionkowego, a stabilność stopy
Odbudowa “zaufania” Układu Nerwowego do kontuzjowanego obszaru
Biomechaniki ruchu,
Propriocepcji,
Zakresu ruchu,
Balansu mięśniowego,
Stabilności bez użycia niestabilnego podłoża,
Absorpcji sił zewnętrznych,
Reaktywności.
wymiana wiedzy w formie pytań i odpowiedzi na poruszane tematy
Unikalny pakiet korzyści
Galeria zdjęć
Najczęściej zadawane
Najważniejsze, abyś zabrał na szkolenie wygodny, sportowy strój oraz obuwie na zmianę, a o resztę zadbamy my razem z trenerem ;)
Nie, cena szkolenia nie zawiera noclegu. Podczas przerw w szkoleniu serwujemy ciepłe i zimne napoje oraz przekąski. Szkolenia organizowane są blisko lokali gastronomicznych, więc podczas dłuższej przerwy obiadowej możesz na spokojnie skorzystać z ich oferty.
Podczas zakupu wybranego szkolenia podana jest lokalizacja (miasto), data oraz godziny trwania szkolenia. Na kilka dni przed szkoleniem otrzymasz na adres e-mail podany podczas zakupu szkolenia dokładną informację odnośnie miejsca, adresu szkolenia oraz czasu trwania.
Nie, otrzymasz od nas komplet materiałów dydaktycznych w formie drukowanej oraz materiały niezbędne do wykonania notatek.
Nie, nie musisz zabierać żadnego sprzętu sportowego. Współpracujemy z nowoczesnymi centrami fitness, w których sale szkoleniowo - treningowe są bardzo dobrze wyposażone w niezbędny sprzęt.
Tak, po każdym bloku tematycznym przewidziana jest przerwa kawowa trwająca ok. 15 minut oraz jedna dłuższa przerwa obiadowo trwająca ok. 45 minut. Jeśli uczestnicy szkolenia potrzebuję dodatkowych przerw i jest taka możliwość to dopasowujemy się do wymagań grupy i wprowadzamy dodatkowe przerwy. Elastyczność działania pozwala każdemu poczuć się komfortowo przy założeniu, że realizujemy pełen plan szkolenia.
Każdy uczestnik spotkania w AKF otrzymasz od nas imienny certyfikat poświadczający udział w szkoleniu
Wybierz termin i miejsce szkolenia
Wprowadź swój adres e-mail: