#AKADEMIAKULTURYFIZYCZNEJ

Skręcenie stawu skokowego
prewencja, skuteczna rehabilitacja i powrót do sportu

Poziom

Pro

Formuła

Trening

Informacje

O szkoleniu

Skręcenie stawu skokowego to jedna z najczęściej występujących urazów kończyny dolnej. Dochodzi do niego po znacznym przekroczeniu akceptowalnego zakresu ruchu, który ciało zna i w którym czuje się bezpiecznie.  Taka sytuacja prowadzi zwykle do uszkodzenia torebki stawowej i więzadeł okolicy stawu skokowego. Dotyczy zarówno sportowców jak i generalnej populacji zaskakując przy najprostszych czynnościach życia codziennego.

W większości przypadków leczenie odbywa się bez ingerencji chirurgicznej, a nawet bez konieczności unieruchomienia stopy natomiast problemem jest duży odsetek nawracających urazów dotyczących zarówno tej samej jak i kontrlateralnej kończyny.


Głównym powodem takiej sytuacji jest niepełna rehabilitacja. Co znaczy „niepełna”? Taka, która nie uwzględnia wszystkich aspektów odbudowy sprawności uszkodzonego obszaru - od regeneracji tkanek, przez powrót do zdrowych i silnych zakresów ruchu aż po odbudowę propriocepcji bez nadmiernego udziału wzroku podczas decyzji ruchowych oraz - co bardzo ważne - umiejętność znoszenia obciążeń i sił zewnętrznych, zarówno absorbowania energii jak i jej oddawania.


W procesie rehabilitacji musimy zadbać o to, aby więzadła odzyskały swoją funkcję - umiały ponownie chronić staw, przenosić obciążenia, przekazywać informacje na temat położenia stawu - zarówno jeśli chodzi o zakres ruchu jak i położenie w przestrzeni. Zaniedbanie któregoś z aspektów odbudowy sprawności i poszczególnych etapów rehabilitacji skutkuje ponownymi urazami tego samego obszaru.


Urazy stawu skokowego są również częstym problemem młodych sportowców, w szczególności zawodników gier zespołowych gdzie nieprzewidywalność i chaos gry są na porządku dziennym. Nie zawsze układ nerwowy jest gotowy na taką ilość różnorodnych bodźców - dlatego często dochodzi do kontuzji.


Co możemy zrobić aby temu zapobiegać?


Jest wiele ćwiczeń, które w ramach prewencji wzmacniają ciało nietypowych zakresach ruchu, uczą jak radzić sobie bez kontroli wzrokowej oraz budują balans mięśniowy kluczowych grup otaczających staw skokowy i odpowiedzialnych za jego wszystkie funkcje.

Prewencja to bardzo ważny element przygotowania motorycznego zarówno młodych jak i dorosłych zawodników. Kluczem jest wiedzieć kiedy wykorzystać dane ćwiczenie i w jakiej kolejności je wdrażać.


Po udziale w szkoleniu będziesz potrafił:

  • przeprowadzić wywiad z pacjentem,
  • rozpoznać „czerwone flagi
  • ocenić stan pacjenta badaniem funkcjonalnym i strukturalnym,
  • przeprowadzić ocenę biomechaniczną pacjenta,
  • rozpoznać wskazania do badań obrazowych,
  • w razie potrzeby wysłać do innego specjalisty,
  • zrozumieć wykonywaną procedurę zabiegową, zalecenia pooperacyjne i właściwe dalsze postępowania,
  • poprowadzić rehabilitację pacjenta po zabiegach i urazach skrętnych stawu skokowego.


Dla kogo jest to szkolenie:

  • dla trenerów - dowiesz się jak prowadzić etap rehabilitacji po etapie fizjoterapii,
  • dla fizjoterapeutów - dowiesz się jak utrwalać pracę manualną ruchem - kodując prawidłowe napięcia i reakcje poprzez ćwiczenia siłowe
  • dla trenerów dzieci i młodzieży - dowiesz się jak wplatać w codzienny trening ćwiczenia które pomogą zapobiegać urazom stawu skokowego
  • dla każdego kto w swojej historii urazów ma skręcenie stawu skokowego,
  • dla każdego kto chciałby nauczyć się skutecznej prewencji urazów stopy.


Informacje zawarte w kursie opierają się na najnowszych doniesieniach naukowych i praktyce najlepszych specjalistów.

Nasze szkolenie to głównie praktyka, więc przygotuj się na dużą dawkę ćwiczeń i niestandardowych rozwiązań!

już dziś poznaj

Trenera i jego unikalny PLAN szkoleniowy

Trener medyczny trener przygotowania motorycznego

Monika Garboś

Monika jest trenerem przygotowania motorycznego, trenerem medycznym, trenerem CrossFit lvl1, absolwentką szkoleń z zakresu treningu siłowego, gimnastycznego, mobility, pilates i wielu innych. Na codzień prowadzi box RX Fitness. Monika współpracuje również z piłkarzami i bramkarzami pierwszej drużyny Zagłębie Lubin oraz Akademii Zagłębie Lubin w zakresie pracy nad mobilnością jako prewencją urazów. Jest autorką szkolenia Mobility Work oraz zwolenniczką treningu prowadzącego do lepszej sprawności bliskiej pierwotnym zdolnościom ruchowym. Zarówno treningowo jak i życiowo jest wyznawczynią zasady - wszystko co robisz, rób z radością - zabawa to najefektywniejszy rodzaj pracy :)

AUTORSKI PLAN SZKOLENIA

Prewencja to bardzo ważny element przygotowania motorycznego zarówno młodych jak i dorosłych zawodników. Kluczem jest wiedzieć kiedy wykorzystać dane ćwiczenie i w jakiej kolejności je wdrażać. Przez 8h szkolenia zgłębisz nie tylko wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim praktyczną na bazie zaprezentowanych ćwiczeń i konkretnych działań.

Fizjoterapia

Jakub Dukiewicz

Stoi między innymi za sukcesami Adama Kszczota, z którym współpracuje obecnie. Od 2012 roku czynny w zawodzie rehabilitanta. Związany między innymi z poznańską Rehasport Clinic. Od 2017 roku oficjalny rehabilitant kadry Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Specjalizuje się w tematyce prewencji urazów w sporcie i technik rozwijających motorykę u biegaczy...

AUTORSKI PLAN SZKOLENIA

Informacje zawarte w kursie opierają się na najnowszych doniesieniach naukowych i praktyce najlepszych specjalistów. Nasze szkolenie to głównie praktyka, więc przygotuj się na dużą dawkę ćwiczeń i niestandardowych rozwiązań!

Unikalny

Plan zajęć

    • Anatomia palpacyjna

    • Badanie fizjoterapeutyczne - Wywiad, Badanie funkcjonalne, Postawa ciała, Analiza chodu, Testy funkcjonalne

    • Staw skokowy - Rodzaje skręceń, Epidemiologia, Patomechanika, Diagnostyka, Leczenie fizjoterapeutyczne obejmujące: techniki tejpowania (sztywne i kinesiologytape), najskuteczniejsze techniki powięziowe, zmniejszające lub redukujące dolegliwości bólowe, techniki mobilizacyjne i manipulacyjne stawów, techniki przeciwobrzękowe, odpowiednie techniki autoterapii

    • Protokoły postępowania zachowawczego i pooperacyjnego

    • Podstawy anatomii stawu skokowego

    • Biomechanika ruchu stopy w trakcie chodu

    • Rodzaje i Trzystopniowa skala skręcenia stawu skokowego

    • Pierwsza pomoc w przypadku skręcenia

    • Współpraca systemów - propriocepcji, wzrokowego i przedsionkowego, a stabilność stopy

    • Odbudowa “zaufania” Układu Nerwowego do kontuzjowanego obszaru

    • Biomechaniki ruchu,

    • Propriocepcji,

    • Zakresu ruchu,

    • Balansu mięśniowego,

    • Stabilności bez użycia niestabilnego podłoża,

    • Absorpcji sił zewnętrznych,

    • Reaktywności.

    • wymiana wiedzy w formie pytań i odpowiedzi na poruszane tematy

Unikalny pakiet korzyści

Zobacz co zyskujesz

ZOSTANIESZ CZŁONKIEM AKADEMII NA DŁUŻEJ

Od pierwszego dnia szkolenia otrzymasz od nas nielimitowany dostęp do zamkniętej grupy na Facebooku, gdzie codziennie wymieniamy się doświadczeniami, opisujemy problematykę treningu oraz odpowiadamy na nurtujące pytania.

+

NIE LICZY SIĘ ZWYCIĘSTWO, A SAM UDZIAŁ

Każdy uczestnik spotkania w AKF otrzymasz od nas imienny certyfikat poświadczający udział w szkoleniu.

+

ŚCIĄGA DYDAKTYCZNA W FORMIE DRUKOWANEJ ORAZ ONLINE

Po szkoleniu otrzymasz od nas komplet materiałów dydaktycznych, zarówno w formie drukowanej jak i online. Dzięki temu zawsze będziesz wrócić do konkretnego zagadnienia, czy ćwiczenia, które wspólnie omówiliśmy w trakcie sesji szkoleniowej.

+

TRUDNO SIĘ NUDZIĆ I ZIEWAĆ

Nie tylko dlatego, że zajęcia są ciekawsze niż finał wielkiego szlema, ale także dlatego, że w trakcie szkolenia przygotowaliśmy kilka przerw „kawowych”. Do Twojej dyspozycji oddamy zimne napoje, kawę oraz herbatę.

+

SPORT JEST NIEPRZEWIDYWALNY

Wszyscy lubimy miłe niespodzianki nie tylko w sporcie, dlatego na koniec szkolenia przekonasz się co nią jest.

+

CERTYFIKAT AKF

Certyfikat uczestnictwa - otrzymasz od nas zaświadczenie o przebytym szkoleniu w formie elektronicznej.

+

Najczęściej zadawane

Pytania i odpowiedzi

Najważniejsze, abyś zabrał na szkolenie wygodny, sportowy strój oraz obuwie na zmianę, a o resztę zadbamy my razem z trenerem ;)

Nie, cena szkolenia nie zawiera noclegu. Podczas przerw w szkoleniu serwujemy ciepłe i zimne napoje oraz przekąski. Szkolenia organizowane są blisko lokali gastronomicznych, więc podczas dłuższej przerwy obiadowej możesz na spokojnie skorzystać z ich oferty.

Podczas zakupu wybranego szkolenia podana jest lokalizacja (miasto), data oraz godziny trwania szkolenia. Na kilka dni przed szkoleniem otrzymasz na adres e-mail podany podczas zakupu szkolenia dokładną informację odnośnie miejsca, adresu szkolenia oraz czasu trwania.

Nie, otrzymasz od nas komplet materiałów dydaktycznych w formie drukowanej oraz materiały niezbędne do wykonania notatek.

Nie, nie musisz zabierać żadnego sprzętu sportowego. Współpracujemy z nowoczesnymi centrami fitness, w których sale szkoleniowo - treningowe są bardzo dobrze wyposażone w niezbędny sprzęt.

Tak, po każdym bloku tematycznym przewidziana jest przerwa kawowa trwająca ok. 15 minut oraz jedna dłuższa przerwa obiadowo trwająca ok. 45 minut. Jeśli uczestnicy szkolenia potrzebuję dodatkowych przerw i jest taka możliwość to dopasowujemy się do wymagań grupy i wprowadzamy dodatkowe przerwy. Elastyczność działania pozwala każdemu poczuć się komfortowo przy założeniu, że realizujemy pełen plan szkolenia.

Każdy uczestnik spotkania w AKF otrzymasz od nas imienny certyfikat poświadczający udział w szkoleniu

Wybierz termin i miejsce szkolenia

Skontaktuj się z nami w celu umówienia terminu szkolenia

Zaloguj lub zarejestruj się :)

Wprowadź swój adres e-mail:

Witaj

Wprowadź swoje hasło

Rejestracja

×