Informacje
Skręcenie stawu skokowego to jedna z najczęściej występujących urazów kończyny dolnej.
Dochodzi do niego po znacznym przekroczeniu akceptowalnego zakresu ruchu, który ciało zna i w którym czuje się bezpiecznie.
Taka sytuacja prowadzi zwykle do uszkodzenia torebki stawowej i więzadeł okolicy stawu skokowego. Dotyczy zarówno sportowców jak i generalnej populacji zaskakując przy najprostszych czynnościach życia codziennego. Choć w większości przypadków leczenie odbywa się bez ingerencji chirurgicznej, a nawet bez konieczności unieruchomienia stopy - problemem jest duży odsetek nawracających urazów dotyczących zarówno tej samej jak i kontrlateralnej kończyny.
Głównym powodem takiej sytuacji jest niepełna rehabilitacja. Co znaczy „niepełna”? Taka, która nie uwzględnia wszystkich aspektów odbudowy sprawności uszkodzonego obszaru - od regeneracji tkanek, przez powrót do zdrowych i silnych zakrętów ruchu aż po odbudowę propriocepcji bez nadmiernego udziału wzroku podczas decyzji ruchowych oraz - co bardzo ważne - umiejętność znoszenia obciążeń i sił zewnętrznych, zarówno absorbowania energii jak i reaktywności.
W procesie rehabilitacji musimy zadbać o to, aby więzadła odzyskały swoją funkcję - umiały ponownie chronić staw, przenosić obciążenia, przekazywać informację na temat położenia stawu - zarówno jeśli chodzi o zakres ruchu jak i położenie w przestrzeni. Zaniedbanie wszystkich aspektów odbudowy sprawności i poszczególnych etapów rehabilitacji skutkuje ponownymi urazami tego samego obszaru.
Urazy stawu skokowego są również częstym problemem młodych sportowców, w szczególności gier zespołowych gdzie nieprzewidywalność i chaos gry są na porządku dziennym. Nie zawsze układ nerwowy jest gotowy na taką ilość różnorodnych bodźców - dlatego często dochodzi do kontuzji.
Co możemy zrobić aby temu zapobiegać?
Jest wiele ćwiczeń, które w ramach prewencji wzmacniają ciało nietypowych zakresach ruchu, uczą jak radzić sobie bez kontroli wzrokowej oraz budują balans mięśniowy kluczowych grup otaczających staw skokowy i odpowiedzialnych za jego wszystkie funkcje. Prewencja to bardzo ważny element przygotowania motorycznego zarówno młodych jak i dorosłych zawodników.
Dla kogo jest to szkolenie:
Wszystkie wyżej poruszone kwestie i wiele więcej - poruszę w trakcie webinaru.
już dziś poznaj
Monika jest trenerem przygotowania motorycznego, trenerem medycznym, trenerem CrossFit lvl1, absolwentką szkoleń z zakresu treningu siłowego, gimnastycznego, mobility, pilates i wielu innych. Na codzień prowadzi box RX Fitness. Monika współpracuje również z piłkarzami i bramkarzami pierwszej drużyny Zagłębie Lubin oraz Akademii Zagłębie Lubin w zakresie pracy nad mobilnością jako prewencją urazów. Jest autorką szkolenia Mobility Work oraz zwolenniczką treningu prowadzącego do lepszej sprawności bliskiej pierwotnym zdolnościom ruchowym. Zarówno treningowo jak i życiowo jest wyznawczynią zasady - wszystko co robisz, rób z radością - zabawa to najefektywniejszy rodzaj pracy :)
Jest wiele ćwiczeń, które w ramach prewencji wzmacniają ciało nietypowych zakresach ruchu, uczą jak radzić sobie bez kontroli wzrokowej oraz budują balans mięśniowy kluczowych grup otaczających staw skokowy i odpowiedzialnych za jego wszystkie funkcje. Przez ponad dwie godziny wykładu omówimy kluczowe ćwiczenia bazując na dużej ilości materiału video.
Unikalny
Podstawy anatomii stawu skokowego
Biomechanika ruchu stopy w trakcie chodu
Rodzaje i Trzystopniowa skala skręcenia stawu skokowego
Pierwsza pomoc w przypadku skręcenia
Współpraca systemów - propriocepcji, wzrokowego i przedsionkowego, a stabilność stopy
Odbudowa zaufania Układu Nerwowego do kontuzjowanego obszaru
Biomechaniki ruchu,
Propriocepcji,
Balansu mięśniowego,
Stabilności bez użycia niestabilnego podłoża,
Absorpcji sił zewnętrznych,
Reaktywności.
Ty pytasz, my odpowiadamy ... ;)
Unikalny pakiet korzyści
Najczęściej zadawane
Każdy uczestnik spotkania w AKF otrzymasz od nas imienny certyfikat poświadczający udział w szkoleniu
Standardowo każdy webinar trwa około 2h. Natomiast bardzo często ostatnia część webinaru, czyli blok pytań i odpowiedzi potrafi wydłużyć czas jego trwania do 2.5h.
Nic straconego dlatego, że po szkoleniu online otrzymasz czasowy dostęp do nagrania webinaru, dzięki czemu będziesz mógł w każdej chwili do niego wrócić. Dostęp do nagrania webinaru otrzymujesz na okres jednego miesiąca.
Tak, na koniec każdego webinaru przewidziany jest czas na pytania uczestników i odpowiedzi trenera.
Po zakupieniu biletu na webinar otrzymasz od nas potwierdzenie zakupu. Następnie na kilka dni przed datą rozpoczęcia webinaru podeślemy Ci na adres e-mail podany podczas składania zamówienia zaproszenie do platformy, na której odbędzie się webinar. Jeśli nie otrzymałeś od nas wiadomości to sprawdź folder SPAM lub skontaktuj się z nami na adres kontakt@akademiakf.pl . O webinarze przypomnimy Ci kilkukrotnie, więc na pewno nie przegapisz tej informacji ;)
Wybierz termin i miejsce szkolenia
2023-10-26 - 2023-10-26
19:00 - 21:30
Webinar + nagranie
33 wolnych miejsc
Amator
Online
249,00 zł 169,00 zł Najniższa cena w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 249,00 zł
Zapisz się RozwińW procesie rehabilitacji po urazie stawy skokowego musimy zadbać o to, aby więzadła odzyskały swoją funkcję - umiały ponownie chronić staw, przenosić obciążenia, przekazywać informację na temat położenia stawu - zarówno jeśli chodzi o zakres ruchu jak i położenie w przestrzeni. Zaniedbanie wszystkich aspektów odbudowy sprawności i poszczególnych etapów rehabilitacji skutkuje ponownymi urazami tego samego obszaru.
Powrót do sprawności po skręceniu stawu skokowego
Wprowadź swój adres e-mail: